koncesja starosty a decyzja środowiskowa

zakręty postępowań koncesyjnych

koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez tompety » 13 Gru 2016, 20:56

Zwracam się z prośba o wyjaśnienie następującej sprawy.
W 2010 r. wydano koncesję "starościańska" na eksploatacje złoża. W chwili obecnej inwestor dodokumentował złoże i złożył wniosek również o koncesję "starościańską". W międzyczasie w odległości 250 m od tego złoża zostało udokumentowane inne złoże - koncesja marszałkowska. Organ koncesyjny uważa, że aby uzyskać koncesję "starościańską" na poszerzenie pierwszego złoże trzeba ze względu na odległość od nowego złoża dołączyć do wniosku decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Czy słusznie?
tompety
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 15 Paź 2014, 10:12

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez phiotlek » 13 Gru 2016, 22:01

tak słusznie
jest kilka powodów dla których przed uzyskaniem koncesji starościańskiej należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
w tym przypadku jest to jeden z najczęściej spotykanych -obecność innej kopalni (chyba dokładnie chodzi o obszar górniczy) w promieniu 500 m od inwestycji
phiotlek
technik **
 
Posty: 21
Rejestracja: 15 Wrz 2016, 17:03

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez tompety » 13 Gru 2016, 22:58

To jest jasne. Natomiast chodzi mi o to, że jest to tylko zmiana starej koncesji, a nie uzyskiwanie nowej.
tompety
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 15 Paź 2014, 10:12

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez realista » 14 Gru 2016, 17:39

Do zmian decyzji koncesyjnej stosuje się przepisy o jej wydawaniu, tak więc w tym konkretnym przypadku - kiedy to w bliskim sąsiedztwie, tj. poniżej 500 m zlokalizowany jest inny obszar górniczy - możliwe jest nałożenie rygoru opracowania raportu. Zastanawiająca jest jednak potrzeba zmiany koncesji starościańskiej na starościańską; taka możliwość istnieje tylko wówczas, kiedy to pierwotna koncesja nie obejmowała całego 2-hektarowego lub mniejszego złoża tylko jego część, a wnioskowana zmiana o powiększenie obszaru górniczego także łącznie nie przekracza 2 ha. Oczywistym jest również, iż powiększenie granic udokumentowania złoża nie może spowodować wzrostu powierzchni złoża powyżej 2 ha.
realista
generał *
 
Posty: 348
Rejestracja: 12 Mar 2012, 15:33
firma: GMG

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez tompety » 15 Gru 2016, 20:44

Dokładnie tak było. Pierwotnie koncesja była na działkę o powierzchni poniżej 1 ha. Rozszerzenie dotyczy sąsiedniej działki również o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Pierwotnie Inwestor miał sobie wydobywać niewielkie ilości na rynek lokalny, teraz w sąsiedztwie jest inwestycja drogowa i zapotrzebowanie wzrosło, więc rozszerza koncesję, a że czas to pieniądz to chciał rozszerzyć na razie na koncesje starosty, a w międzyczasie przejść procedurę środowiskową i wystąpić o koncesję marszałkowską. Jednak przy tej interpretacji to i tak na jedno wychodzi.
Jeszcze jedno pytanie czy to jest możliwe, żeby organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (Gmina) bez postanowienia z RDOŚ wydał postanowienie lub decyzję o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?
tompety
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 15 Paź 2014, 10:12

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez Hubert » 16 Gru 2016, 10:14

tompety napisał(a):Jeszcze jedno pytanie czy to jest możliwe, żeby organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (Gmina) bez postanowienia z RDOŚ wydał postanowienie lub decyzję o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?

Jeśli chodzi o przedsięwzięcia wymienione w rozporządzeniu - to tak, ale w niezgodzie z przepisami - . ;)
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez tompety » 16 Gru 2016, 22:52

Co ciekawe taki rozwiązanie podsunął mi urzędnik!!!!
tompety
technik *
 
Posty: 16
Rejestracja: 15 Paź 2014, 10:12

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez Hubert » 16 Gru 2016, 23:06

Nie byłaby to pierwsza tego typu sprawa w Polsce, aczkolwiek chyba jedno z ostatnich głośnych aresztowań ma w tle właśnie taką decyzję - lub zakusy na taką wadliwą decyzję. :-/
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez poszukiwacz » 12 Mar 2023, 15:11

Wątek decyzji środowiskowej powraca na forum :-) Proszę o podpowiedź w następującej sprawie. Przedsiębiorca posiadał koncesję marszałka. Uzyskanie decyzji środowiskowej było zatem obligatoryjne. Eksploatacja złoża została zakończona, koncesję wygaszono, a złoże rozliczono przy czym w dodatku do dokumentacji oprócz rozliczenia dokonano zmiany (zmniejszenia) powierzchni złoża i ma ono teraz 1,90 ha. Obecnie przedsiębiorca planuje wystąpić do starosty o nową koncesję dla przedmiotowego złoża. Do wniosku będzie konieczne dołączenie decyzji środowiskowej, bowiem w sąsiedztwie są zlokalizowane działające zakłady górnicze. Czy w tej sytuacji ubiegający się o koncesję może posłużyć się decyzją środowiskową, która była wydana przed udzieleniem koncesji marszałkowskiej? Nazwa złoża nie uległa zmianie, powierzchnia jak wskazano powyżej zmniejszyła się. Czy jednak ma znaczenie, że poprzednie przedsięwzięcie miało inny obszar i prawdopodobnie oddziaływało inny zasięg oddziaływania.
poszukiwacz
dyrektor ***
 
Posty: 187
Rejestracja: 07 Cze 2012, 11:53

Re: koncesja starosty a decyzja środowiskowa

Postprzez Hubert » 12 Mar 2023, 16:43

Można posłużyć się decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, jeśli planowane przedsięwzięcie mieści się w granicach (i innych uwarunkowaniach) przedsięwzięcia, którego dotyczy decyzja. Obrazowo (g-granice, w-inne warunki):
g+w przedsięwzięcia = g+w decyzji OK
g+w przedsięwzięcia < g+w decyzji OK
g+w przedsięwzięcia > g+w decyzji NIE OK :-)
Należy także pamiętać o okresie przydatności do użycia d.ś.u., wynoszącym lat 6 (z możliwością wydłużenia do 10):
art. 72 ust. 3 i 4 UOOŚ:
3. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1, oraz zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1a. Złożenie wniosku lub dokonanie zgłoszenia następuje w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 4 i 4b.
4. Złożenie wniosku lub dokonanie zgłoszenia może nastąpić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3, od organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w pierwszej instancji, stanowisko, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub postanowieniu, o którym mowa w art. 90 ust. 1, jeżeli było wydane. Zajęcie stanowiska następuje na wniosek uwzględniający informacje na temat stanu środowiska i możliwości realizacji warunków wynikających z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub postanowienia, o którym mowa w art. 90 ust. 1, jeżeli było wydane. Wniosek, o którym mowa w zdaniu drugim, składa się do organu nie wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Hubert
dozór forum
 
Posty: 989
Rejestracja: 02 Mar 2011, 19:36
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do koncesje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron